Mobil Uygulama Yapımı Hakkında Her Şey

Android Uygulama Yapımı

172

Android piyasasının bu denli cazip hale gelmesinin en büyük etkenlerinden biri de Google’dır. Android’i diğer platformlarla karşılaştırdığımızda ortaya büyük farklılıklar çıkabiliyor. Örneğin Android, senelik 25 dolara gibi bir rakam talep ederken diğer platformlarda bu rakamlar oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı geliştiricilerin birçoğu ilk olarak Android piyasasına girmeyi tercih ediyor.

Senelik 25 doları verdikten sonra Play Store’da uygulama eklemenize müsaade edilecektir. Tabi bu noktadan sonra Java diline ne denli hâkim olduğunuzda önemli bir konu. Java’yı öğrenmek diğer pek çok dile kıyasla oldukça kolay ve eğlencelidir. Sıkılmadan, rahat bir şekilde öğrenebileceğiniz bu dil sayesinde harika uygulamalar ortaya çıkarabilirsiniz.

Android uygulama yapımı için bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. İlk önce bazı yazılımlara ihtiyacınız olacak. İlk sahip olmanız gereken program ise Android Studio olmalı. Bunun dışında Android Studio ile eş değer olan Eclipse programı da aynı işlevi görür. Temel programımızı indirdikten sonra Java SDK ile Android SDK araçlarını da yüklemeniz gerekiyor. Bu noktadan sonrası ise tamamen yetenek ve becerinize bağlı.

Android uygulamanızı yaptıktan sonra Play Store mağazanıza yükleyebilirsiniz. Android mobil uygulamalardan gelir elde etmek içinde Admob reklamlarını kullanabilirsiniz. Admob’da bir Google hizmetidir. Admob reklamlarını uygulamanıza ekledikten sonra gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Reklamların görüntülenmesi ve tıklanması ile para kazanırsınız. Bu kazanç tıklama başına kimi zaman 1 kuruş kimi zaman 150 lira olabilir. Bu farklılığın oluşmasındaki nedenler ise reklamverenin bütçesi ile reklama tıklayan kişilerin bulundukları konum belirleyici oluyor.

Görüldüğü üzere Android uygulama yapımı birkaç adımdan oluşuyor. İlk olarak Play Store’a uygulamalarınızı yükleyebilmek için senelik 25 doları vermek mecburiyetindesiniz. Daha sonra Java diline hâkim olmanız gerekiyor. Java dilini öğrendikten sonra Android uygulama yapımı için temel programlar temin edilerek uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Bu yöntem dışında çeşitli uygulama yapımı sunan sitelere de kayıt olarak mobil uygulamanızı yapabilirsiniz. Daha çok sürükle bırak şeklindeki bu yöntemden ziyade Java dilini öğrenerek bizzat sizin kodlayarak yapmanız çok daha verimli ve kusursuz olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.