Mobil Uygulama Yapımı Hakkında Her Şey

Mobil Uygulama Geliştirme Nedir?

151

Mobil Uygulama Geliştirme, akıllı telefonlar veya tabletler gibi küçük, kablosuz bilgi işlem cihazları için kodlama süreçlerinin ve prosedürlerin kümesidir.

Mobil Uygulama Geliştirme, Web Uygulama Geliştirme ‘ye benzer ve daha geleneksel yazılım geliştirme kökleri vardır. Bununla birlikte, kritik bir fark, mobil uygulamaların belirli bir mobil cihazın sunduğu benzersiz özelliklerden yararlanmak için özel olarak yazılmasıdır. Örneğin, bir oyun uygulaması iPhone’un ivmeölçer yararlanmak için yazılmış olabilir.

Uygulamaların belirli bir cihazda optimum performans göstermesini sağlamanın bir yolu, bu cihazda yerel olarak uygulamayı geliştirmektir. Bu, çok düşük bir seviyede, kodun belirli bir cihazdaki işlemci için özel olarak yazıldığı anlamına gelir. Bir uygulamanın birden fazla işletim sisteminde çalışması gerektiğinde, ilk geliştirmeden yeniden kullanılabilen (varsa) kodu çok az vardır. Uygulama esasen her cihaz için yeniden yazılmalıdır.

Gelecekte, Mobil Uygulama Geliştirme çabalarının çoğunluğunun cihazlarda tarayıcı tabanlı uygulamalar oluşturmaya odaklanacağı bekleniyor. Tarayıcı tabanlı uygulamalar sadece mobil tarayıcılar için inşa edilen web siteleridir. Bu tür siteler, bir hücresel ağ üzerinden hızlı bir şekilde yüklemek ve parmak dostu navigasyona sahip olmak için inşa edilmiştir.

1 yorum
  1. […] Mobil uygulama geliştirme, genel yazılım geliştirmeden biraz farklıdır. Bellek, işlem döngüleri, depolama ve bant genişliği gibi kaynaklar hem mobil platformlarda kısıtlı hem de değerli olduğundan başka bir başlık altında değerlendirmek daha doğru olur. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.