Mobil Uygulama Yapımı Hakkında Her Şey

Mobil Uygulama Geliştirmek için 10 Mükemmel Platform

96

Parlak bir fikir aklınıza geldikten sonra bir uygulama geliştirmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Kodlama korkusu sizi kendi uygulamanızı oluşturma konusunda korkutabilir ya da en iyi uygulama geliştirme yazılımını aramaya zorlayabilir. İyi haber şu ki mobil uygulama pazarına girmenin hiç bir kodlama bilgisi olmadan da başarılabilecek bir şey olduğunu bu bölümde inceleyebilirsiniz.

İşletmeniz, blogunuz, ürününüz, hizmetiniz veya tamamen rastlantısal şeyler için olsun, uygulama oluşturmaya yönelik yazılım seçeneklerinde nereye bakacağınızı biliyorsanız çok kolay şekilde sonuca gidebilirsiniz.

Bu konuda; sizlere kısa bir zaman ayırarak mobil sitenizi veya uygulamanızı oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlayan uygulama geliştirme platformlarını tanıtacağız.

1. Appery.io

Appery, Android veya iOS altyapısında uygulamalar oluşturmak için kullanabileceğiniz bulut tabanlı bir mobil uygulama kurucusudur ve yerleşik bileşenlerine erişimi olan Apache Cordova (Phone Gap), Ionic ve jQuery Mobile’ı içerir.

Platform bulutta çalıştığından, yüklenecek veya indirilebilecek bir şey yoktur ve hızlı bir şekilde başlamanıza olanak sağlar. Appery uygulama geliştirme platformu, kullanıcı arayüzünü oluşturmak için sürükle ve bırak bileşenlerini kullanan görsel bir düzenleyici içerir. Appery, kullandığınız tüm bileşenlerin kodunu otomatik olarak oluşturur. Herhangi bir REST API’sine bağlanabilir, uygulamanızda kullanabilir ve verileri saklamanız gerekiyorsa anında bir bulut veritabanı ekleyebilir ve uygulamanıza arka uç ekleyebilirsiniz.

Appery eklenti kataloğu ile güçlü işlevler ekleyebilir veya uygulamalarınızda kullanmak için kendi özel eklentilerinizi oluşturabilirsiniz. Bir ekiple çalışıyorsanız, projenizi onlarla kolayca paylaşabilir ve ek bir ücret karşılığında gerçek zamanlı olarak ortak çalışabilirsiniz.

Fiyat: Pro versiyonu için ayda 60 ABD Doları, Ekip için ayda 135 ABD Doları ve kurumsal çözümler için özel fiyatlandırma sunmaktadır.

Websitesi: Appery

2. Mobile Roadie

Mobil Roadie, herkesin kendi iOS veya Android uygulamasını oluşturmasını ve yönetmesini sağlayan bir uygulama yaratıcısıdır. Daha da iyisi, aplkasyonun arayüzü çok görsel bir şekilde olur. Platform, otomatik olarak RSS, Twitter veya Google Haberlerdeki anahtar kelimelerinin içe aktarılmasıyla tüm medya türlerini ve kullanıcılarla gerçek zamanlı iletişim için otomatik olarak yenilenen bir fan duvarını desteklemektedir.

Uygulamanızı, cihazlarınızda olduğu gibi, Mobile Roadie’nin emülasyonu üzerinden rahatlıkla önizleyebilirsiniz. Ayrıca Mobile Roadie, içeriğinizin kalitesini ve uygunluğunu kontrol ederek App Store’un gönderim sürecinde size rehberlik edecektir.

Bu uygulama oluşturucu aynı zamanda push bildirimleri gönderme seçeneği sunar. Bu, kendi sitenizden veya aplikasyondaki herhangi bir içerikten oluşturulabilir. Platform bir bütün olarak yazılım diliyle agnostiktir, böylece XML, JSON, PHP, CSV ve HTML gibi çeşitli formatlarda veri çekebilirsiniz. Başlangıçta, birbirinden farklı düzen seçenekleri sunulur, ve bunlardan herhangi birini istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Mobile Roadie’nin genel aplikasyon yerine bir marka veya hizmet için daha uygun göründüğünü söyleyebiliriz.

Fiyat: Temel plan için aylık 145 $ ‘dan başlar.

Websitesi: Mobile Roadie

3. TheAppBuilder

The AppBuilder; çalışanlara, müşterilere, etkinliklere ve tanıtımlara uygun iki farklı opsiyonda paket sunar. Bir şirket için intranet olarak bir uygulama tasarlıyorsanız, TheAppBuilder sizin için doğru adres. Çevrimiçi araç setini kullanarak istediğiniz uygulamayı rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Kendi bünyesindeki eğitim videoları ve dökümantasyonu, size son derece yardımcı olabilecek bilgiler barındırmakta.

Özel olarak hazırlanan AppLibrary’yi kullanarak, kullanıcılarınıza birden fazla uygulamada birbiriyle bağlantılı veritabanları sunabilir, bu veritabanlarını tek bir uygulamada sergileyebilirsiniz. Hem genel hem de özel uygulamaları kullanıcı adlarıyla ve şifrelerle koruyabilir ve mevcut kimlik bilgileri ve kullanıcı gruplarıyla oturum açmak için TheAppBuilder’ın Active Directory entegrasyonunu kullanarak bunları uygulama mağazası aracılığıyla dağıtabilirsiniz.

Uygulamalarınızın yapısını ve içeriğini güncellemek kolaydır, yayınlandıktan sonra bile tek bir tıklamayla sınırsız güncelleme yapabilir ve birden fazla mobil platformda yayınlayabilirsiniz. Platform yerel iPhone, iPad ve Android’i desteklemekte ve güncellemeler gönderildikten 60 saniye sonra yayınlanmaktadır. Güncelleme zamanlaması diğer servislerle karşılaştırılamayacak kadar kısa sürmektedir.

Fiyat: Talep üzerine fiyatlandırma yapılmakta.

Websitesi: TheAppBuilder

4. Good Barber

Good Barber, optimize edilmiş web uygulamalarıyla birlikte iPhone ve Android uygulamaları oluşturmak için bir platform hizmetidir. Herhangi bir platform için, uygulamanın her detayını tek bir kod satırı yazmadan kontrol edebilirsiniz. Çok sayıda güzel ikon ve Google Fonts’a erişim ile birlikte, çok sayıda özelleştirilebilir tasarım şablonu kullanabilirsiniz.

Bu ilerici teknoloji; web uygulamaları, masaüstü, mobil ve tabletler ile optimize edilebildiklerinden, mevcut web sitenizi teorik olarak değiştirebilir.

Uygulamanızdaki herhangi bir parametreyi her ayarladığınızda anında görsel geri bildirim alırsınız. Makaleler, fotoğraflar ve videoların gönderimine izin veren altyapısı, push bildirimleri ile birlikte uygulamanızı kullananlara anında ulaşabilirsiniz. Ayrıca, uygulamanızı düzenleyebilir ve videolar, fotoğraflar, sesler, canlı etkinlikler ve daha birçok içerik tipi ekleyebilirsiniz.

Fiyat: Android uygulamaları için ayda 32 $ , iOS uygulamaları için ayda 96 $ ‘dan başlamakta.

Websitesi: Good Barber

5. Appy Pie

Appy Pie, programlama becerisi olmayan kullanıcıların hemen hemen her platform için bir uygulama oluşturmalarını ve yayınlamalarını sağlayan bulut tabanlı bir DIY mobil uygulama oluşturma aracıdır. Yüklemek veya indirmek için hiçbir şeye gerek duymazsınız. Çevrimiçi olarak kendi mobil uygulamanızı oluşturmak için sayfaları sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Tamamlandığında, iOS, Android, Windows ve hatta Progressive uygulaması dahil olmak üzere tüm platformlarla çalışan HTML5 tabanlı bir hibrid uygulama sahibi olmaktasınız. Tüm revizyonlar, anında bildirim gönderme, reklamlarla para kazanma, canlı analitiği görme ve GPS ile konum izleme yeteneği sayesinde gerçek zamanlıdır bir aplikasyon sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca sosyal medya yayınlarını, blogları, web sitelerini, ses, radyo ve daha fazlasını da entegre edebilirsiniz.

Bu platformu kullanırken, bir restorandan bir radyo istasyonuna kadar farklı temalar kullanabilirsiniz. Ayrıca doktorlar, kuaförler veya rezervasyn yapısı olan oteller gibi işletmeler için yararlı olan randevu zamanlama aracı vardır. Kod sayfasını kullanarak özel kod ve iframe’leri uygulamaya gömebilirsiniz.

Fiyat: Reklamlarla ücretsiz olarak başlangıç paketlerinden, Platinum için ayda 50 ABD dolarına kadar çeşitli paketleri mevcuttur.

Websitesi: Appy Pie

6. AppMachine

AppMachine; hem iOS hem de Android için profesyonel yerel uygulamalar oluşturmak ve tasarlamaya yarayan bir uyguluma geliştirme platfırmudur. Kullanımı son derece basittir. Sürükle-bırak arayüzünü kullanarak; makale, fotoğraf ve video gibi çeşitli özellikler de içeriği birleştirebilirsiniz. Platform ayrıca, uygulamanızı Facebook, Twitter veya çevrimiçi mağazalara bağlamanızı da sağlar. Uygulamayı isteğiniz doğrultusunda tasarlayabilir ve gezinme yollarınızı, renklerinizi, yazı tiplerinizi, simgelerinizi seçebilirsiniz. Ayrıca uygulama arayüzünü, önizleyiciyi kullanarak çok daha rahat biçimde şekillendirebilirsiniz.

Bu platform ayrıca bir websitesindeki içerikleri anlık olarak uygulama da kullanmanıza olanak sağlar.

Uygulamanızı geliştirirken test edebilir ve ilerlemesini bilgisayarınızda, cep telefonunuzda veya tabletinizde kontrol edebilirsiniz. Uygulamanız tamamen test edildikten ve kullanıma hazır hale geldikten sonra, uygulamayı yayınlayabilir, tanıtabilir ve kullanıcı verilerini analiz edebilirsiniz. AppMachine, uygulamanızı App Store ve Google Play uygulamasına dahil etmek için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi barındırır.

Fiyat: Uygulama başına aylık 49 $ – 60$ arasında bir fiyatlandırma bulunmakta.

Websitesi: AppMachine

7. GameSalad

GameSalad, iOS, Android, HTML5 ve macOS dahil olmak üzere çeşitli platformlar için oyunlar oluşturmanızı ve yayınlamanızı sağlar. Sürükle – bırak arayüzü, herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde başlamanıza olanak sağlar. Ayrıca, kendi oyun motoru, uygulama geliştirme aşamasında sizlere yeni opsiyonları otomatik sunar.

Bu platformda; “game create editör” arayüzü ile birlikte, görüntüler, sesler, arka planlar, karakterler gibi projenin temel esaslarını kullanabileceğiniz gelişmiş bir editör arayüzü bulunmaktadır. Ayrıca kendi bünyelerinde bulunan aktif oyun topluluğu ile, kendi yaratıcılığınıza ek aynı amaçta yol alan bir topluluktan yardımlar ve öneriler alabilirsiniz.

GameSalad biri eğitimciler için diğeri geliştiriciler için tasarlanmış iki plan sunar. Ancak bu planların ikisinde de bir kod satırı yazmadan bir oyun oluşturmanıza olanak sağlar.

Fiyat: Geliştiriciler ve eğitimciler için talep üzerine fiyatlandırma yapılır.

Websitesi: Game Salad

8. BiznessApps

BiznessApps, çok basit bir işlemle küçük işletmeler için mobil uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olacak bir platformdur. Sipariş, alışveriş sepeti, incelemeler, mesajlar, dinamik içerik, üçüncü taraf entegrasyonları, anında bildirimler, kapsamlı analizler ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok özellik sunar.

Kullanımı kolay içerik yönetim sistemi dakikalar içinde bir uygulama oluşturmanıza ve önceden oluşturulmuş tasarımları veya kendi tasarımınızı kullanarak her şeyi özelleştirmenize olanak sağlar. Uygulamanızı tasarlarken ve geliştirirken ilerlemenizi kontrol etmek için gerçek zamanlı önizleme özelliği bulunmaktadır.

Uygulamanızı Apple veya Google servislerinde uzun bir güncelleme kuyruğuna göndermek zorunda kalmadan anında çevrimiçi olarak güncelleyebilir ve içindeki her şeyi değiştirebilirsiniz. BiznessApps ayrıca tanıtım malzemeleri oluşturmak için kolay bir olanak sağlar. BiznessApps platformunu kullanarak başarılı bir mobil uygulamanın nasıl oluşturulacağı ve sürecin daha da kolaylaştırılmasına yardımcı olacak yüzlerce öğretici makaleye erişim konusunda haftalık web seminerleri planlar.

Fiyat: Tek Bir Uygulama için aylık 99 ABD Doları veya Satıcı Ortak Programı için 250 ABD Doları / ay’dan başlar.

Websitesi: BiznessApps

9. AppMakr

AppMakr, kodlama bilgisi gerektirmeden, herkesin iOS, Android ve HTML5 uygulamaları geliştirmesini sağlayan bir DIY uygulama oluşturma platformudur. 2009 yılında kurulmuş ve yakın zamanda Infinite Monkeys tarafından satın alınmıştır. Şu anda dünya çapında en büyük mobil uygulama yayın platformlarından birini oluşturmaktadır. ‘Bir uygulama oluşturmanın en orjinal yolu’ olarak kendilerini tanımlamaktalar.

Sınırsız güncelleme ile istediğiniz kadar uygulama oluşturabilir, anında bildirimleri gönderebilir, yüksek çözünürlüklü fotoğraf galerileri, canlı güncellemeler, müzik ve video akışı, sohbet odaları, Google Haritalar entegrasyonu, paylaşılan etkinlikler gibi bir dizi özellikten yararlanabilirsiniz. Takvimler, uygulama içi alışveriş ve çok daha fazla özelliği içinde barındıran platform hem amatör hem de profesyonel projeler için tüm opsiyonları içinde barındırmaktadır.

Platformdaki tüm uygulamalarınızı takip edebilir, uygulamanızın görünümünü ve işlevselliğini kolayca özelleştirebilir, sekmelerle içerik ekleyebilir, uygulamanızı gerçek zamanlı olarak önizleyebilir ve tek bir tıklamayla AppStore ve GooglePlay’de yayınlayabilirsiniz. Onlarca kullanışlı özellik sunan platform, reklamsız olarak bu uygulamaları yayınlama şansı vererek, geliştiriciler için çok önemli bir konumdadır.

Fiyat: Giriş aşamasında mobil siteler oluşturmak ücretsiz, App Pro planı için aylık 99 $ ‘a kadar farklı opsiyonlar sunulmuştur.

Websitesi: AppMakr

10. ShoutEm

ShoutEm; eksiksiz bir içerik yönetimi, güçlü kullanıcı etkileşimi araçları ve para kazanma seçenekleriyle birlikte kesintisiz bir yayınlama özlliği ile birleştirilmiş uygulama geliştirme hizmetidir. Tüm bunlar, neredeyse tüm uygulama oluşturma senaryoları için sağlam bir çözüm sağlamak üzere bir araya gelir.

Arabirim aplikasyon oluşturucusu birçok özelleştirme seçeneği sunar ve her uygulama WordPress, Foursquare, Facebook, Twitter, SoundCloud ve diğerleri gibi mevcut içerik kaynaklarıyla sıkı bir şekilde entegre edilebilir. Birden çok para kazanma seçeneği, uygulamanızdan hızlı bir şekilde gelir elde edebilmenize olanak sağlarken, e-ticaret deneyimi, uygulama içi abonelikler, anlaşmalar ve kuponlar tüm ana reklam ağları için ek kazanç yöntemi sunmaktadır.

Uygulamalarınızı geliştirici hesabınız altında hem Apple Store hem de Google Play’de yayınlayabilir ve uygulamanızı veya içeriğinizi gerçek zamanlı olarak güncelleyebilirsiniz. ShoutEm ayrıca, uygulamanızın her zaman yeni iOS ve Android güncellemelerinin önünde olmasını sağlamak için düzenli otomatik güncellemeler sunar.

Fiyat: Android için 59 $ / ay, iOS için 99 $ / ay ve ekstra eklentiler için 179 $ / ay ile ücretlendirilmiştir.

Websitesi: ShoutEm

Ayrıca Ücretsiz Mobil Uygulama Yapma ile ilgili makalemizi incelemenizi öneririz.