Mobil Uygulama Yapımı Hakkında Her Şey

Mobil Uygulama Yapma Programı

372

Mobil uygulama yapma programı, iki farklı başlık altında incelenmesi gerekir. Çünkü IOS ve Android uygulamaları farklı programlarla yapılıyor. İlk olarak hangi platforma yönelik uygulama yapacağınıza karar vermelisiniz. Android platformu yıllık ödeme konusunda diğer platformlara göre daha makul olduğundan dolayı birçok yazılımcı Android platformuna yönelik uygulama üretiyor. Üstelik Android ’in en büyük destekçisi de Google.

Her iki platforma yönelik uygulama yapacağınız zaman farklı programlara ihtiyacınız olacak. Bunun dışında uygulama geliştirmenize olanak tanıyan web siteleri de mevcut. Bu tür platformlardan bazıları tek tip uygulamayı, iki platforma da sunabilme imkânı tanıyor sizlere. Android uygulamalar için gerekli olan asıl dosya APK uzantılı uygulama dosyasıdır. IOS uygulamaları içinde gerekli olan IPA uzantılı uygulama dosyasıdır.

Android mobil uygulama yapma programı Android Studio’dur. Genel olarak yazılımcılar bu programı tercih ediyor. Bunun yanında Eclipse programı da oldukça işlevsel ve kullanımı kolaydır. Bu iki programdan birine sahip olarak APK dosyanızı hazırlayabilirsiniz. IOS mobil uygulama yapma programı ise Xcode programıdır. Bu program sayesinde uygulamanızın ana dosyası olan IPA uzantılı dosyayı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu dosyaları daha sonra ilgili platformlara yükleyebilirsiniz.

Programlar aracılığıyla mobil uygulamanızı kendiniz yapabileceğiniz, kodlayabileceğiniz gibi mobil uygulama yapma siteleri aracılığıyla da mobil uygulamanızı yapabilirsiniz. Bu tür web sitelerinde imkanlar sınırlı da olsa ücretli üyeliklere geçerek bu sınırları ortadan kaldırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.