Mobil Uygulama Yapımı Hakkında Her Şey

Visual Studio İle Mobil Uygulama Yapma

196

Android uygulaması yapmak için Visual Studio’yu kullanabilirsiniz. Visual Studio yalnızca Windows işletim sistemlerinde çalışır. Visual Studio ile mobil uygulama yapma işlemi sanıldığı kadar zor değil. Henüz bu işe yeni bile başlamış olsanız VS ile çok rahat bir şekilde kendinizi geliştirebilir ve mobil uygulamalar yapabilirsiniz. Visual Studio ile mobil uygulama yapma için temel olarak 3 adımı bilmeniz ve bu doğrultuda ilerlemeniz gerekiyor. Oluşturma, düzenleme ve derleme ile çalıştırma adımlarını takip edeceğiz.

İlk olarak VS programını çalıştırıp File – New – Project adımlarını izleyin. Çıkan ekranda Cross Platform APP sekmesine tıklayın. Buradan Blank APP diyerek ilk adımı atmış oluyorsunuz. Yeni bir proje oluşturduktan sonra UI görünümü oluşturmanız gerekecek. Bunun içinde mevcut projenize sağ tıklayın ve “Yeni Öğe” sekmesine tıklayın. Daha sonra xaml dosyanızı oluşturup düzenleyeceksiniz. Bundan sonra ise xaml.cs dosyanızı yine aynı şekilde oluşturup düzenleyeceksiniz.

Visual Studio ile mobil uygulama yapma adımlarından ikinci adım olan düzenleme kısmını da bitirdikten sonra derleme ve çalıştırma adımına geçebiliriz. Son adım olan derleme ve çalıştırmada ise girmiş olduğunuz kodların tam anlamıyla çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için araç çubuğundan projenizi seçin ve “Yürüt” ibaresine tıklayın. Bu noktadan sonra yapmış olduğunuz uygulamanın sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Visual Studio ile hayalinizdeki uygulamayı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.